Tüp Kullanma Kılavuzu

Güvenilir ve Kaliteli Hizmet

Ortamda LPG kokusu hissedildiğinde veya herhangi bir gaz kaçağı tespit edildiğinde acil olarak yapılması gerekenler;
  • Kıvılcım çıkartabilecek her hareketten kaçınılmalıdır (ocak , şofben pilot alevi gibi açık alevleri derhal kapatılmalı, kibrit ya da çakmak yakılmamalı, elektrik anahtarı açılıp kapatılmamalı, elektrikli tüm cihazla temastan kaçınılmalıdır.)
  • Kullanılan tüp, vanalı ise vanası, siboplu ise dedantörü kapatılarak gaz akışı kesilmeli ve tüpleri açık havaya çıkartılmalıdır.
  • Kapı ve pencereler açılarak ortamın havalandırılması sağlanmalıdır. LPG havadan ağır olduğu için kaçak gaz zemine çökmektedir. Özellikle zeminde bulunan çukur ve kuytu yerler başta olmak üzere tüm zemin süpürge ile süpürülerek kaçak gazın açık havaya dağılması sağlanmalıdır. Bu esnada kaçak gazın odalara yayılmaması için odaların kapıları kapatılmalı gazın açık alana çıkarılması sağlanmalıdır.
  • Tüpün alındığı yetkili bayi çağırılmalıdır.
  • LPG zehirleyici olmamakla birlikte solumaktan kaçınılması gerekmektedir. Uzun süre teneffüs edilmesi halinde mide bulantısı, baş ağrısı, karın ağrısı, baş dönmesi, kusma, fenalık hissine sebep olabilmektedir. LPG havadan yoğun olduğu için çok miktarda solunması kişileri oksijensiz bırakacağından boğulmalara sebebiyet verebilmektedir.
Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar
 • LPG yakan cihazlar kullanım kılavuzlarına uygun şekilde monte edilmeli ve kullanılmalıdır. LPG ile çalışan şofben ve kombilerinizi mutlaka bacaya bağlı olacak şekilde ve sık kullanılan odaların dışına mümkünse açık alanlara monte ettirin.
 • LPG ile çalışan cihazlar yanma için ortamdaki oksijeni kullanmaktadır. Bu nedenle cihazların kullanıldığı alanların sürekli havalandırılması sağlanmalıdır. Aksi halde zamanla ortamdaki oksijen azalacağından baş ağrısı mide bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Sıvı LPG gaz haline geçerken dışardan yüksek miktarda ısı alır, sıvı LPG kaçaklarında temas eden yüzeyde donma meydana gelebilir. Cilde temasta ise soğuk yanmalarına neden olabileceğinden bu noktalara temaslardan kaçınılmalı, soğuk yanması durumunda sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
 • Tüpünüzü mutlaka Milangaz – Likidgaz yetkili bayi ve Milangaz/Likidgaz satış noktalarından alın.